W Dniu Patronki naszej szkoły byliśmy w Łagiewnikach, w miejscu gdzie Faustyna Kowalska spędziła ostatnie lata swojego życia.
Wcześniej odwiedziliśmy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach. W Muzeum zobaczyliśmy największy zbiór przedmiotów osobistych i darów, jakie Papież otrzymywał od wiernych z całego świata.
Z przewodnikiem poznawaliśmy kościół dolny i górny sanktuarium. W Kościele Dolnym zatrzymaliśmy się w Kościele Relikwii, w którym w szklanej szkatule wewnątrz marmurowego ołtarza został złożony relikwiarz z krwią Ojca Świętego, a ściany zdobią obrazy przedstawiające papieskie wizyty w sanktuariach maryjnych na całym świecie. Wstąpiliśmy też do Kaplicy św. Kingi, ufundowanej przez Kopalnię Soli w Wieliczce i Kaplicy Kapłańskiej z płytą z grobu Jana Pawła II, pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Kościół Górny zachwycił nas pięknymi mozaikami. W nim też znajduje się cenna relikwia - sutanna papieża z zamachu w 1981 r z plamami krwi.
Przed sanktuarium stoi pomnik Jana Pawła II podążającego od sanktuarium swojego imienia w kierunku pobliskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Cała nasza społeczność szkolna tj. uczniowie z klas 1 – 8, pani dyrektor, nauczyciele i ksiądz proboszcz też udali się w tym kierunku, aby poznać miejsca, w których żyła Nasza Patronka.
Pobyt w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozpoczęliśmy nabożeństwem w 85. rocznicę śmierci św. Siostry Faustyny. Czuliśmy się wyróżnieni, bo ksiądz celebrujący mszę powitał nas na początku liturgii.
Po nabożeństwie mogliśmy wejść do celi św. Siostry Faustyny w klasztorze Sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia zamienionej w oratorium z relikwiami świętej (jest dostępna tylko jeden dzień w roku). Rekonstrukcję celi Siostry Faustyny zobaczyliśmy nieopodal kaplicy – w Domu św. Siostry Faustyny. W tym minimuzeum są pamiątki zachowane po Apostołce Bożego Miłosierdzia: ołtarzyk, którym opiekowała się w domu rodzinnym – pasyjka oraz figurki Niepokalanego Serca Maryi i Najświętszego Serca Pana Jezusa, lampka, przy której w Wilnie pisała Dzienniczek, kubek z krakowskiego refektarza, letnia peleryna, a także narzędzia pokutne.
Po krótkiej przerwie wspięliśmy się na wieżę widokową, by zobaczyć panoramę Krakowa..
Łagiewniki pożegnaliśmy Koronką. Weszliśmy do Kaplicy z obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, ale z powodu braku miejsc przeszliśmy do bazyliki. Już po wejściu do świątyni łatwo zauważyć, że kształtem przypomina ona okręt i kojarzy się ze współczesną „arką przymierza”, a za kamiennym ołtarzem znajduje się tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej z zarysowanymi kontynentami, które otacza targany silnymi wiatrami krzew symbolizujący współczesny świat i człowieka miotanego różnymi prądami.
Doznane przeżycia w miejscach bliskich św. Faustynie Kowalskiej i wybrane dla każdego z nas karteczki z jej przesłaniami sprawiły, że był to bardzo uroczysty Dzień Patronki naszej szkoły.