Historia szkoły
Budynek szkolny położony jest w centrum wsi Cierpisz obok drogi powiatowej i pięknego lasu , bogatego w różne okazy przyrody. Składa się z dwóch kondygnacji. W budynku mieści się przedszkole, które zajmuje dużą salę dydaktyczną , szatnię oraz zaplecze socjalne z kuchnią. Pozostała część budynku należy do szkoły podstawowej. Do dyspozycji uczniów posiada 6 sal lekcyjnych , pracownię internetową , bibliotekę , stołówkę, salę gimnastyczną , sklepik szkolny i asfaltowe boisko. Cały teren szkolny jest ogrodzony.
Początek szkolnictwa w Cierpiszu datuje się na 1911rok. Lekcje prowadzone były w domach prywatnych, w Cierpiszu Górnym i Dolnym. W 1924 roku ze składek mieszkańców gminy wybudowano dom ludowy, który przeznaczono na potrzeby szkoły. W tym też roku pracę nauczyciela podejmuje Olimpia Kalembianka-Golec, z jej inicjatywy zaczęto dożywiać wszystkie dzieci, powstało Koło Gospodyń Wiejskich, biblioteka, teatr amatorski.
Okres wojny wpływa bardzo niekorzystnie na życie szkoły, obowiązuje zakaz używania podręczników, map, nie wolno uczyć historii i geografii Polski. Dopiero po wyzwoleniu w 1944 roku wchodzą nowe programy nauczania i podręczniki, utworzono klasę V. W kolejnych latach nauka odbywa się w klasach łączonych, prowadzone były kursy dla analfabetów. W roku 1956 utworzono klasę VI i VII.
Mieszkańcy wsi marzą o nowej, pięknej szkole.
Staraniem aktywu wiejskiego i dzięki poparciu władz powiatowych z Łańcuta zostaje zatwierdzona budowa nowej szkoły - Pomnika Tysiąclecia. W 1961 roku wieś została zelektryfikowana i rozpoczęto budowę szkoły wspólnej dla Cierpisza Dolnego i Górnego. Cała społeczność ciężko pracuje przy budowie, również finansowo wspiera inwestycję i już po 15 miesiącach uczniowie wchodzą do nowego, przestrzennego budynku. W 1967 roku utworzono klasę VIII.
W 1977 roku założono centralne ogrzewanie, bieżącą wodę i kanalizację, pracami kierował dyrektor szkoły Franciszek Młynek. W roku szkolnym 1979/80 nauka odbywała się w zaniżonym stopniu organizacyjnym do klasy VI. Ze względu na małą liczbę uczniów klasy VII i VIII rozpoczęły naukę w SP w Kraczkowej. Po dwóch latach znów funkcjonuje ośmioklasowa szkoła. W 1984 roku zmieniono pokrycie dachowe, wykonano elewację i instalację odgromową, pracami kierowała dyrektor szkoły Zofia Bieda. W 1991 roku szkoły przechodzą pod zarząd samorządu terytorialnego, wprowadzono naukę religii oraz sześciostopniową skalę ocen. W 1997 roku staraniem dyrektora szkoły Jadwigi Musz wymieniono stolarkę okienną , podłączono szkołę do wodociągu i docieplono budynek.
W roku szkolnym 1998/1999 w kraju dochodzi do wielu zmian. wprowadzono cztery reformy: służby zdrowia, administracji, samorządu terytorialnego i oświaty. Obowiązuje sześcioletnia szkoła podstawowa i trzyletnie gimnazjum. 1 września 1999 decyzją Rady Gminy utworzono Zespół Szkół, dyrektorem zespołu zostaje Agnieszka Stachów. W 2000 roku rozpoczęła działalność stołówka szkolna, dokonano remontu sanitariatów, schodów wejściowych, wymieniono meble w salach dydaktycznych, zmieniono system centralnego ogrzewania na gazowy, wybudowano asfaltowe boisko. Od października 2001 roku istnieje ścieżka dydaktyczno - ekologiczna w pobliskim lesie. Ścieżka "Koralowa", bo taką nosi nazwę, stała się miejscem nierozłącznie kojarzącym się ze szkołą. Odwiedzają ją nie tylko mieszkańcy Cierpisza, ale również goście mieszkający na terenie naszej gminy i poza nią. Staraniem p. dyrektor i we współpracy z radnym Rady Gminy, Józefem Mazukiewiczem, wykonano szereg istotnych prac remontowo-budowlanych. Wybudowano schody, położono kostkę wokół budynku oraz ogrodzono teren szkoły. Podczas minionych wakacyjnych miesięcy miał miejsce gruntowny remont pomieszczeń. Powstała nowa biblioteka, czytelnia, sale lekcyjne i pomieszczenia gospodarcze. Staraniem pani dyrektor, w zeszłym roku otrzymaliśmy nową pracownię komputerową, wyposażoną w najnowszy sprzęt potrzebny w szkole XXI wieku.
Projekt wyboru patrona szkoły był wieloetapowym przedsięwzięciem. Prace przygotowawcze rozpoczęły się w roku szkolnym 2005/2006. Patrona szkoły wybraliśmy w drodze demokratycznego głosowania uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W referendum zdecydowaną większość głosów zebrała święta Faustyna Kowalska. Uroczystość nadania Zespołowi Szkół w Cierpiszu imienia św. Faustyny Kowalskiej miała miejsce 21 września 2007 r. Ceremonię uświetniła obecność ks. bpa Mariana Rojka, który podczas uroczystej mszy świętej poświęcił sztandar szkoły oraz tablicę pamiątkową. Na motto szkoły wybraliśmy jedną z bezcennych myśli Patronki: "Chcemy umieć pięknie się różnić i jednocześnie tworzyć wspólnotę". Wierzymy, że wybór św. Faustyny na patronkę udoskonali nasze działania edukacyjno - wychowawcze, a dzieciom ułatwi podejmowanie właściwych decyzji względem Boga, społeczeństwa i samych siebie.